Aktualności

Notka o otwarciu Kompleksu Kultu Solarnego w pierwszym numerze nowego biuletynu Ambasady Polskiej w Kairze - Mazurek

W pierwszym numerze nowego biuletynu Ambasady Polskiej w Kairze pt. "Mazurek" ukazała się notka doktora Zbigniewa E. Szafrańskiego o otwarciu Kompleksu Kultu Solarnego w świątyni Hatszepsut, które odbyło się 22 lutego 2015 roku.

 

Biuletyn można przeczytać TUTAJ. Notka znajduje się na 3 stronie.

Wykład dr Marty Sankiewicz w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Marty Sankiewicz pt. „Równi i równiejsi, czyli o wspólnym panowaniu Hatszepsut i Totmesa III”, który odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 w sali dydaktycznej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul.Wodna 27). Wstęp wolny.

Current Research in Egyptology XVI, 15-18 kwietnia 2015 w Oksfordzie

W dniach 15-18 kwietnia odbędzie się konferencja Current Research in Egyptology XVI w Oksfordzie, w której udział wezmą członkowie naszej misji. Filip Taterka przedstawi referat pt. Hatshepsut’s Expedition to the Land of Punt - Novelty or Tradition?, natomiast Katarzyna Kapiec zaprezentuje poster pt. Travel of Artifacts - Objects from Hatshepsut’s Temple in Deir el-Bahari in the Museums’ Collections Around the World, dotyczący powstającej bazy danych zabytków muzealnych ze świątyni po okresie Hatszepsut. Baza ta oraz baza zabytków z okresu Hatszepsut, utworzona przez Jadwigę Iwaszczuk, są regularnie wprowadzane na naszą stronę w zakładce Katalog obiektów muzealnych. 

 

Program konfrerencji Current Research in Egyptology XVI można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ.

 

V Iberyjski Kongres Egiptologiczny już w przyszłym tygodniu

W dniach 9 - 12 marca odbędzie się V Iberyjski Kongres Egiptologiczny w Cuenca. Sergio Alarcón Robledo, członek Misji Hatszepsut, wystąpi z referatem dotyczącym oryginalnego układu Górnego Dziedzińca świątyni o godz. 18.05 w pierwszym dniu kongresu. 

 

Program kongresu oraz więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

 

 

Relacja fotograficzna z otwarcia Kompleksu Kultu Solarnego

Zapraszamy na pierwszą relację fotograficzną z uroczystości otwarcia Kompleksu Kultu Solarnego. Zdjęcia można obejrzeć w naszej GALERII. Autorem zdjęć jest fotograf Misji, Maciej Jawornicki.

Wielkie otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego już w niedzielę, 22 lutego 2015 roku!

W niedzielę 22 lutego 2015 roku o godzinie 11.30 rozpoczną się uroczystości związane z otwarciem Komplesku Kultu Solarnego dla zwiedzających. Zostaną one zaingurowane przemowami następujących osób:

 

Dr Mamdouh Eldamaty, Minister Starożytności w Egipcie

J.E. Pan Michał Murkociński, Ambasador Polski w Egipcie

Dr Zbigniew Szafrański, Dyrektor Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari

 

Wydarzenie jest zorganizowane przez Egipskie Ministerstwo Starożytności we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (reprezentowanym m. in. przez Dyrektora Centrum, prof. Tomasza Waliszewskiego) i Ambasadą Polski w Egipcie. 

 

Po południu uroczystości przeniosą się do domu Misji, Metropolitan House. O godzinie 16.30 odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej przygotowanej z okazji 100-lecie Metropolitan House, następnie o godzinie 17.00 Marcel Maessen wraz z Mariuszem Cabanem wygłoszą wykład.

 

Plansze przygotowane z okazji otwarcia Kompleksu można pobrać TUTAJ:

 

         

 

Trwają prace przed otwarciem Kompleksu Kultu Solarnego

Obecnie w świątyni Hatszepsut Polska Misja skupia się na przygotowaniach do otwarcia Kompleksu Kultu Solarnego, które nastąpi już za tydzień. Trwają prace nad wytyczeniem ścieżek zwiedzania, ostateczną konserwacją reliefów, odpowiednim zabezpieczeniem i przygotowaniem tej części świątyni dla turystów.

 

Nie są to jednak jedyne działania Polaków. Sezon wiosenny tradycyjnie poświęcony jest również konserwacji. W tym roku konserwatorzy zajmują się północnym ozyriakiem z Dolnego Portyku, przeniesieniem zrekonstruowanego wcześniej sfinksa z lapidarium na pierwotne miejsce przy alei procesyjnej na Dolnym Dziedzińcu oraz wstawianiem bloków w ściany Kaplicy Hatszepsut.

 

Pozostałe prace misji odbywają się m.in. w Kompleksie Kultu Królewskiego (weryfikacja epigraficzna w Kaplicy Hatszepsut oraz w Kaplicy Tutmozisa I, dokumentacja fotograficzna w niszach i w kaplicy Tutmozisa I), w lapidariach (elementy architektoniczne) oraz przy dalszym zabezpieczaniu dachu nad westybulem Kaplicy Hathor. 

 

 

Obrona doktoratu członkini Polskiej Misji, Marty Sankiewicz.

Miło jest nam poinformować, że 8 stycznia 2015 roku członkini naszej Misji, Marta Sankiewicz, obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską Ikonografia Hatszepsut i Totmesa III w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari jako odbicie relacji między współwładcami, napisaną pod kierunkiem prof. R. Kolińskiego. Recenzentami byli prof. J. Śliwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. A. Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Obrona miała miejsce na Wydziale Historycznym UAM.

 

Serdecznie gratulujemy i czekamy na publikację.

 

Więcej o projekcie znajdziesz TUTAJ.

Wznowienie prac w świątyni Hatszepsut

W drugiej połowie stycznia wznowione zostały prace polskiej misji w świątyni Hatszepsut. W tej częśći sezonu skupią się przede wszystkim na konserwacji oraz wykopaliskach. Planowane jest m.in:

 

  •  - ustawienie rekonstrukcji sfinksa Hatszepsut przy alei procesyjnej na Dolnym Dziedzińcu

 - wstawienie nowych bloków w Kaplicy Hatszepsut i Kaplicy Totmesa I

 - dalsze zabezpieczenie obszaru nad westybulem Kaplicy Hathor
 - kontynuacja wykopalisk na Dolnym i Górnym Dziedzińcu 
 - studia, dokumentacja i rekonstrukcje w Kompleskie Kultu Królewskiego

 - dokumentacja zabytków

 

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia wszystkim członkom naszej Misji.

 

 

Otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego!

Na 22 lutego 2015 roku zaplanowano otwarcie dla publiczności Kompleksu Kultu Solarnego, znajdującego się w północno-wschodniej części Górnego Dziedzińca świątyni Hatszepsut. Prace konserwatorskie, epigraficzne oraz architekotniczne zostały już ukończone, dzięki czemu możliwe jest udostępnienie tej części świątyni dla zwiedzających. Otwarcie zostanie zorganizowane w ścisłej współpracy z egipskim Ministerstwem Starożytności. 

 

Zainteresowanym przypominamy o egiptologicznej publikacji Kompleksu Kultu Solarnego:

 

 Karkowski, J., The Solar Complex in Hatshepsut’s Temple at Deir el-Bahari, Warsaw 2003.

 

W czasie uroczystości planowane jest również otwarcie wystawy z okazji 100-lecia wybudowania Metropolitan House (bedącym obecnie domem wykopaliskowym Polskiej Misji). Wystawa fotografii przygotwywana jest przez Marcela i Monicę Maessenów z "The t3.wy Foundation for Historical Research in Egyptology". Więcej informacji o wystawie TUTAJ.