Aktualności
Południowe Pomieszczenie Amona - dekoracja i rytualna funkcja w zespole Górnego Dziedzińca Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari
Projekt dotyczący Południowego Pomieszczenia Amona rozpoczął się wiosną 2014 roku. Celem prac jest dokumentacja rysunkowa, fotograficzna, teoretyczna rekonstrukcja brakujących bloków oraz studia nad przedstawieniami i tekstami, co pozwoli na opracowanie rytualnej funkcji Południowego Pomieszczenia Amona w zespole Górnego Dziedzińca.
Południowe pomieszczenie Amona znajduje się w zachodnim narożniku południowej ściany Górnego Dziedzińca. Jest niewielkie (powierzchnia wynosi nieco ponad 8 m2), jednak opracowanie dekoracji, tekstów, architektury, a w konsekwencji jego roli jest kolejnym krokiem na drodze do zrozumienia funkcjonowania świątyni Hatszepsut. Południowe Pomieszczenie Amona wyróżnia się bardzo dobrym stanem zachowania, wzmocnionym przez przeprowadzone tam prace konserwatorskie i inżynierskie (patrz opis ogólny). Uwagę przykuwa doskonale zachowana polichromia, uwydatniająca najmniejsze szczegóły zarówno postaci, jak i znaków hieroglificznych.
Pierwszym etapem prac w terenie jest dokumentacja rysunkowa na folii transparentnej w skali 1:1, następnie zostanie ona opracowana cyfrowo w programie graficznym CorelDraw. Umożliwi to wyróżnienie wszystkich faz dekoracji i odtworzenie jej chronologii. Dokładna dokumentacja rysunkowa oraz uzupełnienie dokumentacji fotograficznej pozwoli na studia nad scenami i tekstami, ich analizę i interpretację. Ważnym punktem są badania nad brakującymi fragmentami scen. Oprócz rekonstrukcji teoretycznej, podjęte zostaną badania nad blokami zgromadzonymi w lapidariach świątynnych w celu dopasowania ich do ubytków w dekoracji pomieszczenia. Opracowanie oraz ewentualne uzupełnienie dekoracji Południowego Pomieszczenia Amona umożliwi jego analizę w kontekście rytualnym Górnego Dziedzińca, co powiększy wiedzę o funkcjonowaniu świątyni. Z racji początkowej fazy projektu, obecnym etapem jest dokumentacja rysunkowa (zarówno terenowa, jak i komputerowa).
Wyniki badań zostaną udostępnione szerszej publiczności w formie publikacji. Projekt jest realizowany w ramach pracy w Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari oraz studiów doktoranckich w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
Kierownik projektu: Katarzyna Kapiec
Kontakt: k.kapiec@poczta.onet.pl
Projekty egiptologiczne | Projekty archeologiczne | Projekty konserwatorskie i architektoniczne | Raporty | Historia badań