Aktualności

Kolejna nagroda dla Misji!

Miło jest nam poinformować, że Misja otrzymała kolejną nagrodę! Na XV Europejskim Kongresie Informacji Renowacyjnej w Krakowie jury przyznało dn. 05.04.2016 nagrodę w kategorii za "Szczególne Osiągnięcia w Renowacji Stref Historycznych" za konserwację Świątyni Hatszepsut z zastosowaniem technologii Remmers. Nagrodę odbierał p. Jacek Olesiak, przedstawiciel firmy Remmers w Polsce oraz p. Rajmund Gazda, szef konserwatorów Misji.

 

Wielkanoc 2016

Życzymy zdrowych i wesołych świąt wielkanocnych spędzonych w rodzinnym gronie :)

Druga część sezonu 2015/2016

Sezon 2015/2016 powoli zbliża się ku końcowi. To już ostatni tydzień prac Polskiej Misji w świątyni tej wiosny. Prace w drugiej części sezonu (styczeń-marzec 2016) skoncentrowane były na kontynuacji kilku proiektów - konserwacji, przygotowywaniu publikacji Kompleksu Kultu Królewskiego, organizowaniu inwentarza, opracowaniu dipinti budowlanych oraz tkanin z grobowca II. Więcej inforamcji o projektach można znaleźć w zakładce Badania.

Wręczenie nagród Luxor Times 20 lutego 2016 roku

20 lutego 2016 roku w Muzeum Mumifikacji w Luksorze odbyła się ceremonia wręczenia egiptlogicznych nagród Luxor Times. Polska Misja została uhonorowana nagrodą za jeden z pięciu najlepszych projektów konserwatorskich 2015 roku. Nagrodę za konserwację i restaurację Kompleksu Kultu Solarnego z rąk Ministra Starożytności, dr. Mamdouha Eldamaty'ego, odebrał kierownik Misji, dr Zbigniew E. Szafrański. 

 

Sympozjum konserwatorskie - 11-12.02.2016, Luksor

W dniach 11-12.02.2016 odbędzie się sympozjum konserwatorskie w Muzeum Mumifikacji (11.02.) oraz w hotelu Marsam (12.02.) w Luksorze, w którym udział wezmą nasi koserwatorzy - Rajmund Gazda, Wojciech Myjak, Maria Lulkiewicz, Sara Arbter oraz kierownik Misji dr Zbigniew E. Szafrański. Konferencja podzielona jest na dwie części - 11.02. bedą prezentowane poszczegolne projekty konserwatorskie z Teb (m.in. Rajmund Gazda wygłosi referat pt. "Conservation of Stone Material of the Temple of Hatshepsut"), natomiast 12.02. odbędą się warsztaty konserwatorskie.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ. 

Nominacja do nagrody Luxor Times!

Miło jest nam poinformować, że projekt restauracji i konserwacji Kompleksu Kultu Solarnego Polskiej Misji pracującej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari został nominowany do nagrody Luxor Times w katergorii 5 najlepszych projektów restauracyjnych 2015 roku. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 20 lutego 2016 roku w Luksorze. Wiecej informacji wkrótce!

Sezon 2015/2016 - wznowienie prac

Pod koniec stycznia Misja Hatszpesut wznowiła prace w świątyni. Ta część sezonu poświecona będzie rekonstrukcji ozyriaka przy północnym skarju Dolnego Portyku oraz pracom epigraficznym i rekonstrukcyjnym w Kompleksie Kultu Królewskiego. Kontynuowane są również sondażowe wykopaliska przy zewnętrznej południowej ścianie Kaplicy Hatszepsut oraz projekt analizy i dokumentacji tkanin z grobowca II. Badania potrwają do ok. 17 marca.

 

Więcej o projekcie rekonstrukcji Kompleksu Kultu Królewskiego można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.


Więcej o projekcie analizy i dokumentacji tkanin z grobowca II można znaleźć TUTAJ.

Przerwa i życzenia świąteczno-noworoczne

W połowie grudnia zakończyliśmy pierwszą część seoznu 2015/2016, która poświęcona była przede wszystkim pracom epigraficznym. Członkowie Misji wrócili już do Polski na święta, a prace w świątyni zostaną wzniowione w styczniu. W tym magicznym, świąteczno-noworocznym okresie życzymy wszystkim spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnym gronie, oraz samej pomyślności w Nowym Roku!

Pierwsze zdjęcia z sezonu 2015/2016

W jesiennej części sezonu prace Misji są skupione przede wszystkim na kontynuacji dokumentacji epigraficznej. Pierwsze zdjęcia z sezonu 2015/2016 można obejrzeć w naszej galerii. Serdecznie zapraszamy TUTAJ.

 

 

Kolejny sezon prac rozpoczęty!

Na przełomie października i listopada rozpoczął się kolejny sezon prac polskiej Misji w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Podczas jesiennej części sezonu (do przerwy świąteczno-noworocznej) prace Misji będą skupione na dokumentacji epigraficznej w Portyku Puntu, Głównym Sanktuarium Amona oraz w Południowym Pomieszczeniu Amona. W ramach prac archeologicznych założono sondaż przy południowej zewnętrznej ścianie Kaplicy Hatszepsut. Naszym egipskim inspektorem jest Sayed Mohammed Sayed.

Ponadto w naszym domu gościmy dwie inne polskie ekipy związane z Misją Hatszepsut - Misja Totmesa III, która prowadzi prace w magazynie z blokami ze świątyni Totmesa III z Deir el-Bahari (pod kierunkiem dr Moniki Dolińskiej) oraz Projekt Asasif (pod kierunkiem Patryka Chudzika).

 

 

Więcej o projektach kontynuowanych w tym seoznie:

Portyk Puntu

Południowe Pomieszczenie Amona

Projekt Asasif